ÇİLİNGİR NEDİR?

Sektörel Haberler 0 Yorum

Çilingir Nedir
 

Çilingir kelime anlamıyla en basit olarak Kapı Açan , Kilit Değiştiren, Kapı Tamiri Yapan Kişidir. Çilingirlerin mesleki eğitimlerini veren devlet tarafından yetkilendirilmiş resmi kurumlar ve kurslar vasıtasıyla bu mesleki yetenekleri kazanmış kişi olabileceği gibi çilingirlik aslında asıl anlamıyla ustadan kalfaya, babadan oğula geçen bir mesleki zanaat olarak sürtürülmektedir.

Teorikte aslında herkes çilingir olabilir gibi düşünülebilir. Ancak pratikte bu işin kendine özel nitelikleri vardır. Bu niteliklere sahip olmayan kişilerin bu mesleği yapması çilingir hizmetleri vermesi zordur. En basitindin 7/24 şeklinde çalışma gibi bir özelliğe sahip olan çilingirlik hizmetinde gecenin 3 ünde bir telefon ile gidip hizmet vereceğiniz kaç tane meslek grubu vardır. Elbette aklınıza çilingir dışında birkaç taneden fazla meslek gelemez.

Evet evinize çağırdığınız, güvendiğiniz kapınızı dolayısıyla evinizi emanet ettiğiniz çilingirleri dikkatle seçmeye özen göstermelisiniz. Kapınıza gelen çilingirin anahtarcılar ve çilingirler derneğine, odasına kayıtlı olup olmadığını, ustalık ve kalfalık belgelerinin bulunup bulunmadığını, yaka kimlik kartlarını, düzgün bir diksiyon ve müşteri isteklerini anlayıp hızlı çözümler sunabilme konusundaki yeteneklerine ve en önemlisi sizlere sağladığı güvene dikkat ediniz.

Acil Çilingir Hizmetleri İçin Telefon Numaramız

0534 979 19 79